Інформація для батьків


ОРМУВАННЯ ГІГІЄНІЧНИХ НАВИЧОК У ДІТЕЙ


Від виконання правил особистої гігієни значною мірою залежить здоров’я  школяра. Діти ще в дошкільному віці досить легко засвоюють елементарні правила догляду за своїм тілом, але цьому їх слід  навчати і в школі, і вдома. Всі гігієнічні навички необхідно щоденно закріплювати.
               Дитині щодня  вранці і ввечері перед сном слід мити руки і ноги з милом, умиватися. Особливу увагу слід звертати на очищення нігтів – треба користуватися спеціальною щіткою, оскільки під нігтями можуть залишатися яйця деяких гельмінтів. Що може сприяти зараженню збудниками різних паразитарних хвороб. У дитини мають бути окремі рушники: для тіла, для обличчя і рук, для ніг.
             Необхідно прищепити дітям звичку обов’язково виконувати такправила догляду за шкірою:

                       1. Митися щодня  теплою водою з милом, ретельно промиваючи ті місця , які особливо забруднюються;
                       2. Витиратися насухо, звертаючи увагу на шкіру між пальцями ніг, де найчастіше розвиваються грибкові ураження(мікозі);
                        3. Одягати щоденно чисту випрасувану білизну, шкарпетки, чи колготки.
                        4. Змащувати суху шкіру спеціальними кремами (за порадою лікаря -дерматолога );
                        5. Обов’язково змащувати будь-яким дезинфікуючим розчином (зеленкою, йодом, люголя, тощо) всі подряпини, садна, якщо гнійники довго не гояться або запалення збільшується, звертатися до лікаря.
               Молодші школярі мають знати, що при утворенні на шкірі чиряків їх ні в якому разі не можна самому видушувати. Необхідно навчити дитину, щоб вона негайно повідомляла батьків про будь-які гнійники, почервоніння, висипи на шкірі. Важливо також привчити дітей не облизувати губи і змащувати їх дитячим кремом гігієнічною помадою. Якщо вони дуже сухі.
               Особливої батьківської уваги заслуговує дитяче взуття. Воно не має бути тісним або купленим на «виріст», адже саме це може бути причиною грибкових уражень шкіри стопи, виникнення мозолів або пухирів. Слід пам’ятати, що кросівки, спортивні тапочки призначені саме для занять спортом. Їх не можна носити весь час, а особливо взимку. Адже вони не забезпечують достатньої вентиляції, шкіра ніг пітніє, що може призвести до розвитку її грибкових уражень. Взуття обов’язково повинно мати маленький каблук, що допоможе уникнути розвитку плоскостопості.


              Слід навчити молодших учнів доглядати за своїм волоссям таким чином, щоб воно не було брудним, жирним, Але, разом із Тим, не пересушувалися від занадто частого миття. Для цього треба визначити тип волосся дитини. У дитини має бути свій особистий  гребінець, який не матиме гострих зубців. Слід попередити школяра, що гребінець – предмет особистої гігієни, який не слід позичати нікому.
             Зуби слід чистити двічі на день:                         вранці після сніданку і ввечері після вечері, вживаючи зубну                             пасту, яку порадив стоматолог (пасти, які містять фтор і                                кальцій), та щітки помірної жорстокості (які треба змінювати                      принаймі 4 рази на рік). За докладною інформацією про стан зубів і прикусу вашої дитини треба  звернутися до дитячого стоматолога. Питання, які ви можете йому задати, такі:
1.     Який стан зубів у моєї дитини?
2.     Чи правильні положення зубів і прикус?
3.     Чи правильно формуються його навколо зубні тканини, особливо біля різців?
4.     Який гігієнічний стан порожнини рота?
5.     Чи немає запалення ясен? І т.д.
            Лікар-стоматолог звичайно й сам все розкаже, але проконтролюйте себе у цьому випадку, адже міцні й здорові зуби, гарна посмішка дитини – важлива складова його здоров*я та успіху в навчанні й подальшому житті.
            Язик – це орган, який має особливе значення, адже за його допомогою ми говоримо, їмо, ковтаємо, відчуваємо смак. Його, як і зуби, теж слід чистити зубною щіткою, на його спинці накопичується велика кількість мікроорганізмів.
          Необхідно розказати дитині, що беручи дорогі фломастери, ручки й олівці, можна пошкодити смакові сосочки язика, травмувати його.
           Вуха теж потребують ретельного догляду. Часом можна спостерігати таке: дитина чисто й гарно вбрана, на голові – сучасна зачіска з кудликом на потилиці у хлопчика або з гарною заколкою – метеликом у дівчинки, волосся чисте. А вуха – брудні. Вухи – це не лише вушні равлики, у звивинах яких так швидко накопичується бруд і які діти так не люблять мити. Щоб слух був гострим, а запалення з горла не поширювалося на вухо, дітям потрібно виконувати такі настанови:
1.     Мити вуха щодня;
2.     Регулярно чистити зовнішній слуховий вушний прохід спеціальними ватними тампончиками, щоб зібрати надлишки вушної сірки;
3.     Не колупатися у вусі жодними предметами, щоб не ушкодити барабанну перетинку або стінку зовнішнього слухового проходу.
4.     Оберігати свої вуха від надто голосних звуків.
           Очі. Через зір людина одержує понад 70% інформації про навколишній світ. Ось чому треба змалечку привчити дітей оберігати очі від травм, перевантаження, впливу сильних  джерел світла. Правила гігієнічного догляду за очима:
1.     Обережно мити повіки очей вранці і тоді, коли вони забруднилися;
2.     при попаданні в око стороннього предмета слід звернутися на допомогу до дорослого;
3.     Не терти очі руками, особливо брудними;
4.     Читати лише при доброму освітленні;
5.     Не слід занадто довго читати або дивитися телевізор.
         Особливої уваги заслуговує догляд за руками. Є просте правило: руки мають бути чистими завжди. Слід привчити дитину мити руки якнайчастіше. Обов*язково слід мити руки:
1.     Перед відвідуванням туалету, якщо вони брудні, і ще раз після його відвідування;
2.     Перед їдою і після їжі;
3.     Перед сном.

          Слідкувати треба і за довжиною нігтів: зрізають їх десь один раз на тиждень.
          Догляд за ногами: ноги треба мити щодня. Нігті ніг треба зрізати прямо, щоб вони не вростали в шкіру.
         Взуття має відповідати розміру ноги, тоді шкірі ніг дитини не будуть загрожувати потертості й пухирі..
         Часом у дітей формуються так звані шкідливі звички. Часто діти беруть до рота й гризуть всілякі предмети: ручки, олівці, монети, кінчики комірців тощо. Часто діти гризуть нігті. Треба їм пояснити, що нігті – важлива частина тіла людини. Під нігтями завжди гніздяться шкідливі мікроорганізми, вони при травмуванні ніжної шкіри навколо них що інколи призводить до гнойного запалення, та й з рештою на такі нігті неприємно дивитися.
          Зверніть увагу на психологічний стан вашої дитини. Шкідливі звички часом зависять від нього. 

1 комментарий:

  1. Людмила Михайловна, сложно читать, отформатируйте шрифт

    ОтветитьУдалить